Tie ir labojami un nomaināmi karkasa moduļi ar atvērtām atbalsta konstrukcijām nodrošina dažāda veida izmantošanu un nekomplicētu pielāgošanu turpmāku izmaiņu gadījumā. Iespējami ēku augstumi līdz 24 stāviem.
Ēku lietderīgās lietošanas laiks un kalpošanas laiks bieži vien ir ļoti atšķirīgs. Kad īpašums vairs nekalpo tam paredzētajam mērķim, tas parasti tiek nojaukts, lai gan to joprojām varētu lieliski izmantot. Pat ja bojājumi rodas atsevišķās ēkas daļās, parasti ir jānojauc visa ēka. Tas ir tāpēc, ka vairumā gadījumu jauna ēka ir lētāka nekā esošās ēkas pārbūve vai atjaunošana. Tomēr šī pieeja neekonomē resursus. Projektā MOHOHO starpdisciplināra komanda no Grācas Tehnoloģiju universitātes Arhitektūras tehnoloģijas institūta un Kokmateriālu būvniecības un kokmateriālu tehnoloģiju institūta kopā ar korporatīvajiem partneriem Kaufmann Bausysteme un KS Ingenieure izstrādāja sistēmu moduļu koka augstceltnei, kuras mērķis ir pagarināt kalpošanas laiku un kalpošanas laiku, pateicoties tās elastīgajai pielāgošanās spējai. Šī sistēma ir patentēta. Projektu finansēja Pētniecības veicināšanas aģentūra FFG.
“Būvniecības nozare ir atbildīga par aptuveni 60% no pasaules resursu patēriņa, kā arī gandrīz pusi no globālās atkritumu radīšanas un klimatam kaitīgo gāzu emisijām,” saka Kristians Keušnigs no Grācas Tehnoloģiju universitātes Arhitektūras tehnoloģiju institūta. “Tāpēc apļveida R-stratēģijas, piemēram, atjaunošana, remonts vai atkārtota izmantošana, mums bija ļoti svarīgas MOHOHO projektā, lai izstrādātu ēku sistēmu, kas piedāvā samazinātu CO2 alternatīvu tradicionālajām daudzstāvu būvniecības metodēm un var tikt izmantota dažādiem mērķiem pēc iespējas ilgāk.”
Tas tika panākts, apvienojot moduļu un skeleta konstrukciju. Moduļu konstrukcijā tiek izmantoti pilnībā saliekami koka telpu moduļi, kas ir sakrauti viens otram blakus un virsū. Skeleta konstrukcija nodrošina nesošo konstrukciju brīviem un tādējādi elastīgiem stāvu plāniem, kurus var pielāgot, pievienojot vai noņemot starpsienas. Šie otrreizēji pārstrādājamie karkasa moduļi sastāv no šķērslīmētas koka grīdas un līmētās koksnes balstiem. Saliekamos skeleta moduļus var ātri un droši savienot, izmantojot projekta ietvaros izstrādāto savienojuma mezglu. Savienojošais mezgls nodrošina arī slodzes pārdali, kas nozīmē, ka atsevišķu balstu atteice neizraisa visas ēkas sabrukšanu, kas, pirmkārt, palielina robustumu un līdz ar to drošību un pēc tam ļauj mērķtiecīgi remontēt atsevišķus moduļus. Turklāt mezglā integrētais elastomēra gultnis nodrošina augstu skaņas izolāciju starp vienībām.
Lai nomainītu moduli vai atsevišķus elementus, nepieciešams atvienot strāvas, ūdens un apkures padeves līnijas un atsegt savienojumus. Mezgls ir veidots tā, lai starp starplikām varētu ievietot pacelšanas cilindru, kas nedaudz paceļ augšējo balstu. Tas ļauj noņemt starplikas un bīdes plāksne novirza spēkus pēc celšanas cilindra nolaišanas. Tas atvieglo apakšā esošo komponentu slodzi un rada nepieciešamo vietu nomaiņas procesam. Papildus pieejamībai atsevišķiem elementiem jābūt izjauktiem, lai nodrošinātu remontējamu konstrukciju. Ēka ar šo būvniecības sistēmu teorētiski var būt līdz 24 stāviem augsta, lai gan ēkām, kuru augstums pārsniedz sešus stāvus, betona serde ir obligāta, kas būtiski palielina resursu patēriņu un CO2 emisijas.
“Ar MOHOHO mēs esam apvienojuši koka moduļu konstrukcijas priekšrocības, piemēram, augstu saliekamās ražošanas pakāpi un īsu būvniecības laiku, ar karkasa konstrukcijas priekšrocībām,” saka Kristians Keušnigs. “Moduļu rūpnieciskā izgatavošana ražošanas zālē kontrolētos apstākļos nodrošina augstāku savienojumu kvalitāti un izsekojamību, salīdzinot ar montāžu uz vietas, kā arī nodrošina īsākus būvniecības laikus, kā arī mazāku troksni un piesārņojumu. Būvsistēmas remontējamībai un elastībai vajadzētu būtiski pagarināt ēkas kalpošanas laiku un kalpošanas laiku. Demontāžas laikā moduļus var vai nu atsevišķos plānošanas materiālos, kurus vēlamies atkārtoti izmantot, vai arī tiek sadalīti projektā. pārbaudīt un pārbaudīt visus šos aspektus praksē.”
© 2025 KOKSNE.ORG
Avots: Graz TU